Cвяткування 400-ліття села Стирти.

07.11.2011
Cвяткування 400-ліття села Стирти.

5 листопада 2011 року, в древньому селі Стирти, що на Черняхівщині, відбулося святкування 400 - ліття з його утворення.

На свято були запрошені: Голова районної ради Наталія Іванівна Рибак, її заступники та інші державні службовці.

З’їхались видатні випускники Стиртенської школи. Зібралася місцева інтелігенція. Прийшли корінні жителі-хлібороби, яким випала честь проживати в цьому мальовничому куточку великої землі.Cвяткування 400-ліття села Стирти.

В урочистих подіях прийняв участь місцевий священник – настоятель Свято-Миколаївської церкви ієрей Богдан Козеренко.

Цього дня у Свято-Миколаївському храмі був відслужений подячний молебень Милосердному Господу за Його благодіяння, що посилалися в різні часи місцевим жителям.

Не залишили нікого байдужими привітально-повчальні слова отця-настоятеля, який звернувся до присутніх у сільському клубі. Cвяткування 400-ліття села Стирти.

Особливо зворушили виступи маленьких діточок, учнів школи, котрі створили неперевершену атмосферу свята. Приємно було слухати сивочолих ветеранів, яки в роки Великої Вітчизняної війни потом і кров’ю визволяли свій рідний край.

Після завершення офіційної частини сільський голова Микола Іванович Журахівський пригощав усіх кашею з великого чана та іншими стравами. Для довідки.

Село відоме з 1611 року, розташоване біля витоку річки Бистріївки на рівнині з незначними пониженнями і підвищеннями. На сході від села є горб «Осова Гора», а на півночі «Бугайова Гора». Поблизу села Стирт виявлено слов'янські кургани VI-VII століть.

Село Стирти, як писав історик М. І. Теодорович, походить від того, що в цих місцях були великі сінокоси і люди складали сіно в скирти, а потім тут поселилися і поселення назвали Стирти.

З самого початку село належало українським магнатам Немиричам і згадується в акті від 14 січня 1611 року про те, що на нього напав шляхтич Г. Пашкевич з великою кількістю свавільних людей і пограбував.

В 1790 році в селі Стирах на кошти прихожан була побудована церква. Місцевому священнослужителю привілеєю даною поміщицею Немиріч в 1794 році було дано право без міри і черги молотити зерно в Стиртянському і Андріївському млинах, а також вільна рубка лісу на будівництво і паливо. Села, які відносились до даного приходу: Андріїв, Воров, Коритки (в 3 верстах).

Село Коритки, яке являлось приходом Стиртянської церкви, зникло повністю і землі перейшли до Стирт, а частина до Черняхова. На сьогодні в селі Стиртах та смт. Черняхові є багато людей які носять прізвище Коритко.

Колгосп у селі Стиртах заснований у 1929 році. Акт на вічне користування землею вручено в 1935 році.

В передвоєнні роки колгосп був одним з передових господарств району, в 1940 році був учасником сільськогосподарської виставки в Москві.

13 липня 1941 року село було окуповане фашистськими загарбниками. Десятки людей було розстріляно і забрано на каторжні роботи в Німеччину. В Другій світовій війні брало участь 217 чоловік, з них 128 загинуло, 109 чоловік нагороджено бойовими орденами і медалями.

На братських могилах воїнів, що полягли за визволення села від фашистів встановлено обеліски. В селі працювала неповно-середня школа, в якій навчалося більше 200 учнів, Будинок культури, ФАП, магазин. На території сільської Ради в даний час господарство ведуть два с/г підприємства «Полісся» та «Федорівське».

Уродженцями села Стирти є академік Української Академії сільськогосподарських наук професор Новаківський Леонід Якович, кандидати сільськогосподарських наук Т. А. Терещенко, В. Й. Войналович та кандидати медичних наук А. Я. Безпалюк, А. Й. Дрозд.

2006 року за сприяння Марії Андріївни Сукачової був збудований новий храм.

Прес-служба Черняхiвського округу

Cвяткування 400-ліття села Стирти.Cвяткування 400-ліття села Стирти.Cвяткування 400-ліття села Стирти.Cвяткування 400-ліття села Стирти.
Роздiл: 
Новости Епархии