Чудотворна ікона Божої Матері «Колодіївська»

Чудотворна ікона Божої Матері «Колодіївська»
З давніх пір почитали православні Житомирщини Колодіївськую ікону Божої Матері. Своє найменування шанований образ отримав від назви місцевості, де Пресвята Владичиця зримо явила Свою милість до роду людського. Колись на місці явища ікони шумів дрімучий ліс. Цей ліс і дав згідно з переданням назву селу Колодіївка, бо слово «колодіївка» походить від слова «колода» (згідно з сучасним адміністративно-територіальним діленням село Колодієвка знаходиться в Червоноармійському районі Житомирської області).

Народне передання дбайливо зберігає розповідь про якогось генерала Кузьмина, який був смертельно поранений під час Кримської Війни. Лікарі визнали положення безнадійним. І генерал був направлений додому у супроводі ад'ютанта. В дорозі він дізнався про образ Богоматері, поспішив прикластися до благодатної ікони і був зцілений. Таким чином, можна зробити висновок, що явлення ікони Божої Матері сталося в 1855-1856 роках до закінчення війни.

Церковне передання говорить про дві версії походження ікони. Згідно першої, образ Пречистої Діви явився благочестивим віруючим в гілках груші (згодом пеньок цієї груші був престолом в знову побудованій церкві-каплиці, поки не був побудований новий храм Покрову Пресвятої Богородиці). За другою версією, одного дня вночі пастух побачив три свічники тих, що йдуть до нього, що горіли, а серед них променисту ікону Богоматері, яка зупинилася поблизу нього і почила на двох хрестоподібно лежачих деревах.

Про побачене пастух розповів священикові з сусіднього села Вільськ (село Вільськ знаходиться в Черняхівському районі Житомирської області ). Ікону тричі, звершуючи молебень, хресним ходом перенесли у Вільський Введенський храм, і тричі образ перед пастухом в нічний час з'явився на колишньому місці. Тоді священик здогадався, що Пречиста Владичиця не велить вивозити Свою ікону з Колодіївки.

На місці явлення ікони спочатку була побудована маленька каплиця, а потім трудами жителів села на казенний рахунок, а також завдяки багатим пожертвуванням зціленого генерала, возніс свої куполи в небо храм, що зберігся до наших днів. У 1862 році новозбудована церква була освячена на честь Покрову Пресвятої Богородиці і приписана до приходу села Вільськ.

З того часу в кожну неділю, після молодика, священик приїжджав в Колодіївку для звершення Літургії, після якої в правій прибудові храму, біля чудотворного образу читався акафіст Божій Матері. Милістю Божою і заступництвом Цариці Небесної Свято-Покровський храм в селі Колодіївка, в роки гонінь на віру, від безбожників не постраждав, за винятком того, що зняли історичні дзвони.

18 жовтня 1977 року церква була пограбована. Злодії винесли і головну храмову святиню – чудотворну Колодіївськую ікону Божої Матері. Проте через три дні викрадачі були затримані і святиня повернулася на своє місце в правому іконостасі храму.

Другий раз ікона була вкрадена в ніч з 30 на 31 березня 1999 року. Але і тут Господь явив свою милість: у 2004 році ікону знайшли в одному з київських антикварних магазинів. Її викупив на засоби добродійників намісник Свято-Введенського чоловічого монастиря міста Київа архімандрит Даміан (Давидов). Донині ікона перебувала в Свято-Введенськой обителі. Нині ж, по загальній домовленості, коли знайшовся зручний час як для Житомирської єпархії, так і для священства Свято-Введенського монастиря, чудотворний образ знову повернувся на Житомирщину.

15 травня 2010 року, в суботу 6-ту по Пасці, по благословінню Високопреосвященнійшого Гурія, Архієпископа Житомирського і Новоград-Волинського, відбулася урочиста зустріч і загальноєпархіальний хресний хід з нагоди перенесення чудотворного образу Божої Матері Колодіївськая зі Свято-Введенського чоловічого монастиря м. Київа в Спасо-Преображенський кафедральний собор м. Житомира.

Маршрут хресного ходу з чудотворним образом проходив від Центрального автовокзалу м. Житомира по вул. Київській через Соборну площу до кафедрального собору. У храмі був здійснений святковий молебень Божій Матері, а після його закінчення Всенічна. Хресний хід з привезеною святинею очолив керуючий Житомирською єпархією Високопреосвященнійший Архієпископ Гурій.

Нині чудотворна ікона знаходитися в Спасо-Преображенському кафедральному соборі м. Житомира.

Дні святкування чудотворного образу – 29 червня/ 12 липня (за переказами – день явлення ікони) і 1/14 жовтня.