Архієрейське богослужіння у Свято-Хрестовоздвиженському кафедральному соборі.

22.03.2013

Час великого посту є часом особливої опіки церквою духовного життя своїх дітей. Відмова від особливої їжі є лише одним аспектом посту, набагато менш важливим від іншої складової посту — праці над нашою душею. Піст в першу чергу є часом поглиблення життя у Христі. Кожна мить нашого життя повинна бути таким поглибленням, але літургія Великого посту особливо заохочує нас до пізнання Христа.

22 березня 2013 року, у день пам'яті святого великомученика Феодора Тирона, у Свято-Хрестовоздвиженському кафедральному соборі міста Житомира було звершено літургію Передосвячених Дарів. Богослужіння очолив керуючий єпархією, архієпископ Житомирський і Новоград-Волинський Никодим. Його Високопреосвященству співслужили: благочинний Житомирського районного округу, прот. Богдан Лядобрук, клірик Спасо-Преображенського кафедрального собору прот. Сергій Грицаюк, клірик Хрестовоздвиженського храму, ієрей Григорій Маркевич та заштатний клірик єпархії прот. Георгій Волошинський.

За уставом Православної Церкви, в першу п'ятницю Великого посту після літургії Передосвячених Дарів читається канон святого Феодора Тирона, з ім'ям якого пов'язана дивовижна історія, що відбулася в 4 столітті в Константинополі, під час правління імператора Юліана, прозваного Відступником за прихильність до язичницьких вірувань. Бажаючи насміятися над християнами і змусити їх з'їсти осквернену їжу, напередодні Великого поста імператор наказав окропити ідоложертовною кров'ю всі продукти на ринках міста. Християни не знаючи про це і постраждали б від злодіяння, якби не заступництво святого Феодора, який в день своєї пам'яті з'явився архієпископу Євдоксію, попередив його про підступність імператора і повелів їсти в дні посту особливу страву під назвою «коливо», яке готується з вареної пшениці або рису з медом, а запаси цих продуктів Юліан Відступник не встиг осквернити. На спомин чудесного заступництва святого Феодора в п'ятницю після літургії і прочитання канону освячується коливо, а потім роздається віруючим.

Після завершення молитви, архієпископ Никодим звернувся до духовенства та вірян із постовим словом, в якому звернув увагу на важливість подвигу покаяння та усердної молитви під час святої Чотиридесятниці. Виходячи із храму Владика преподав присутнім своє святительське благословіння.

Архієрейське богослужіння у Свято-Хрестовоздвиженському кафедральному соборі.