З Хрещенською радістю!

22.01.2014

Хрещенська радість прийшла в Бердичів! На свято Богоявлення Господнього у Свято-Миколаївському соборі завжди збирається чимало мешканців міста та приїжджих гостей. І цього року було особливо багатолюдно на святковій Божественній Літургії, яку звершив благочинний Бердичівського округу, настоятель храму протоієрей Віталій Бойков.

Хрещення Господнє – час очищення душі…

Містом плив величний спів хору собору, і душа ніби злітала в піднебесся, куди линули голоси хористів. Божественна Літургія… І згадувалися поетичні рядки: «Молитва… Тиша… Мить прекрасна… В душі – і радість, і надія…» Ось до храму завітали солісти зразкового фольклорного ансамблю «Вінець» на чолі з керівником – Ларисою Куліченко. За доброю традицією вони щорічно віншують, даруючи людям віночок чудових колядок і щедрівок. І від їх майстерності та щирості теплішає на серці. «Добрий вечір, святий вечір», - вітають вони православну громаду.

Отець благочинний сердечно подякував юним щедрувальникам за їх мистецтво. Віруючі проводжали діток посмішками й побажаннями добра.

Цього святкового дня чимало людей причастилися Святих Христових Таїн. Малюки прийшли разом із батьками. Восьмирічна Ганнуся Мазур говорить, що цей день – особливий: «Хрестився Сам Господь, тому сьогодні дуже важливо причаститися».

Богослужіння тривало… Духовенство собору звершило чин Великого освячення води. І тричі пролунало: «Сам і нині, Владико, освяти воду оцю Духом Твоїм Святим…»

Окроплені святою водою радісно посміхалися люди, дякуючи Богу за любов. Зі святом Богоявлення, з Йорданською благодаттю привітав усіх благочинний Бердичівського округу протоієрей Віталій Бойков: «Силу Векликої Агіасми – Святої води – не можуть пояснити навіть науковці. Після освячення вона допомагає людям подолати тілесні та душевні немочі, а сама залишається довгий час непіддатною законам часу й незмінною: свіжою та чистою. І це незбагненне чудо повторюється з року в рік. Вода, будучи образом благодаті Господньої, очищає людину від духовної скверни та оновлює, вона освячує і зміцнює її на шляху до Царства Божого і Вічного життя у Христі. Ви є співучасниками цієї великої події. Нехай кожна краплинка ввіллється в океан любові, миру та благоденства. Понесемо цю велику святиню у домівки наші, вона дає велику користь, зцілює після приймання з вірою та молитвою. Нехай свята вода єднає наші душі!»

Сила-силенна народу заповнила церковну площу, люди, як струмочки, сповнені віри і радості, стікалися з усіх сторін до храму. Їх об’єднали спільна молитва й бажання отримати хрещенську воду, яка має цілющі властивості… Марія Кліщук щороку на Водохреще поспішає до церкви, жінка говорить: «Приходжу поспілкуватися з Господом, подякувати Йому за милості і попросити здоров’я та добра для всіх рідних. В пам’ять про те, що Спаситель Своїм Хрещенням освятив воду, сьогодні звершується водосвяття. Хрещенська вода має бути в домі кожного православного християнина…»

Разом із святом Хрещення Господнього прийшли перші, хоч і невеликі, морози. «Хрещенням відкриваються небеса…» Це чудо відбувається завжди, незважаючи ні на яку погоду. Раптом пішов довгоочікуваний пухнастий сніг, котрий все падав і падав, вкриваючи землю. Зовсім, як у Бориса Пастернака, «мело, мело по всей земле, во все пределы…»

Богоявленський Хресний хід

За доброю традицією, свято супроводжувалося Хресним ходом від Свято-Миколаївського собору до річки Гнилоп’ять. Просвітлені й радісні, йшли люди різного віку: і старі, і малі – йшли однією родиною. Якщо скласти вік трьох прихожанок: Ольги Поліщук, Галини Артемової та Зінаїди Коваль – вийде понад 200 років. Незважаючи на поважні літа, бердичівлянки приєдналися до урочистої ходи, говорячи, що хочуть сповнитися благодаті Божої: «Йдуть священики в білому облаченні, йдуть віруючі – велика духовна радість». Дорогою процесію зустрічали щедрувальники, вітаючи дзвінкими піснями.

На березі річки зібралося чимало людей, всі з нетерпінням чекали Великого освячення води. У святковій події взяли участь перший заступник Бердичівського міського голови Іван Демусь, секретар міської ради Василь Толочко, заступник міського голови Сергій Онофрійчук та начальник управління житлово-комунального господарства Олег Повійчук.

Злагоджено розходився молитовний спів нерухомою водною гладдю: «В Йордані хрестився ти, Господи, Троїчне явилося поклоніння: бо Родителя голос свідчив тобі, возлюбленим Сином тебе називаючи; і Дух у виді голубинім засвідчив твердість слова. Явився ти, Христе Боже, і світ просвітив, слава тобі».

Благочинний Бердичівського округу протоієрей Віталій Бойков привітав віруючих зі святом Хрещення Господнього, побажавши щастя, здоров’я духовного та тілесного, радості і добра. Всі підхопили спів півчих: «Радуйся, ой радуйся, земле, Син Божий народився!» Люди торкалися освяченої води руками і вмивали обличчя з радістю та легкістю в душі. Десятки бажаючих із молитвою занурювалися в «йорданську воду»: чоловіки та юнаки, жінки і дівчата, а також й ті, котрі прожили чимало років, купалися й священики благочиння. Всупереч холодній погоді, ніхто не замерзав, перебуваючи в святковому настрої. Валентин Поліщук декілька років поспіль на Водохреще пірнає у воду. Які враження? «Прилив енергії, гарний настрій, позитивні емоції і відмінне самопочуття!» Дружина Галина та син Назарій у майбутньому збираються приєднатися до голови родини.

На березі люди зігрівалися запашним фруктовим чаєм, жартували і вітали одне одного зі святом.

Воістину «Святий Йордан розлився всім світом…» Нехай же благодать Божа, очистивши наші душі, залишається в них. Бережемо її святими молитвами, чистими помислами, світлими почуттями і добрими справами! Нехай Господь, Який явив Себе світу в день Богоявлення, перебуває з усіма нами!

Прес-служба Бердичівського благочиння.

З Хрещенською радістю!